Jolana
Kotábová

O MNĚ

„V roce 1989 jsem začala pracovat jako modistka v Družstvu Moděva, později Družstvu Model Praha. V první dílně v Jungmannově ulici jsem pracovala pod vedením Jarmily Potůčkové, poté jsme se přestěhovali do Mikulandské ulice. Od roku 1994 jsem pracovala pod vedením Daniely Veselé v ulici Milady Horákové, kde jsem vytvářela klobouky pro běžné nošení, divadlo, film, reklamu a pro přední české módní návrháře. V roce 2003 jsem šla na mateřskou dovolenou.

Po mateřské dovolené v roce 2011 jsem se rozhodla vydat vlastní cestou a založila jsem svou dílnu, kde vytvářím dámské modelové klobouky a zúročuji vše, co jsem se během let naučila.

Nyní se dále doškoluji a učím novým metodám, jako je zpracování a používání moderních materiálů. Během prvních let jsem měla štěstí na starší kolegyně, které pracovaly jako modistky ještě během 2. světové války. Jejich zkušenosti mě obohatily a mnohé jsem se od nich naučila.

Proto kladu důraz na ruční zpracování a kvalitně odvedenou práci. Je to pro mne priorita, ale klobouk musí také mít nápad a být ozdobou ženy.“

Mnoho žen má k nošení klobouků předsudky a bojí se je nosit, ale pro každý typ ženy lze vytvořit vhodný model.

Je velmi důležité umět si klobouk správně posadit, aby nevypadal směšně a žena se v něm dobře cítila. Některé ženy se potřebují pod kloboukem schovat, zatímco jiné chtějí kloboukem upoutat pozornost.

Inspirací k vytváření klobouků mi je materiál, barva, trend, příležitost a konkrétní zákaznice. Obdivuji kreace londýnských návrhářů jako Stephen Jones a Philip Treacy, ačkoli i v Praze jsou dámy, které nemohou vyjít bez klobouku.